Yeditepe Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi

Kentsel Dönüşüm Danışmanlığı Eğitimi Hakkında Merak Edilenler

 

Kentsel Dönüşüm Danışmanlığı Eğitimi eğitmenlerinden Hakan Varol, eğitime dair sorularımızı yanıtladı.

Yeditepe Üniversitesi’nde Kentsel Dönüşüm Danışmanlığı Eğitimi vermektesiniz. Programın içeriğinden bahseder misiniz?

Yeditepe Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ile yöneticisi olduğum Arda Kentsel Dönüşüm ve Danışmanlık firmasının işbirliği çerçevesinde bir sertifika programı planladık. 

Kentsel Dönüşüm son bir kaç yıldır gündemimize giren ve yoğun ilgi çeken bir konu. Gündemde bu derece yer almasına ve ilgi çekmesine rağmen maalesef konusuna hakim olmayan, sektör bilgisi yetersiz kişiler sahada yer alabiliyor. Amacımız bu boşluğu ortadan kaldıracak sektörün ihtiyacı olan kadroları oluşturabilmek.

Eğitim 2 gün ve kompakt bir program içeriğine sahip. Kısaca içerikten bahsedecek olursak;

İlk bölümde Kentsel Dönüşüm’ün tanımı, geçmişi, ülkemizdeki durumdan bahsediyoruz. 

İkinci bölümde ise ağırlığımızı 6306 sayılı yasa ve uygulama yönetmeliğine  veriyoruz. Buna paralel olarak sözleşmeler, imar uygulamaları ve ekspertiz konusu gündemimizde yer buluyor.

Üçüncü bölüm ise artık saha uygulamalarına ağırlık vermeye başladığımız kısım. Burada finansman, Kentsel Dönüşüm yöntemleri, sunum teknikleri, fizibilite çalışmalarından bahsediyoruz.

Dördüncü ve son bölüm, bence en çok ilgi çekecek olan ve benzer eğitim uygulamalarından farklılaştığımız bölüm. Burada grup çalışmalarına yer veriyoruz. Gerçek olaylardan oluşturduğumuz farklı senaryoları birlikte çalışıyor, hazırlıyor, sunuyor ve tartışıyoruz.

Katılımcıların bu eğitimden beklentileri ne olmalıdır? 

Özellikle saha uygulamaları içerisinde yer alan ve bu konuda kendini geliştirmek isteyen herkesin katılabileceği basit, anlaşılabilir, gerçekten ihtiyaç duyulan temel bilgilerin yer aldığı kompakt bir eğitim programına hazır olmalılar. 

Detayların içinde boğulmadan, ihtiyaç duymayacakları konulardan uzak, sadece kanun değil gerçek uygulamaları bilfiil yaşamış bir eğitimcinin deneyimlerinden yararlanabileceklerini bilmeliler.

Katılımcılar aldıkları bu sertifika ile neler yapabilirler? Bu eğitimi alanlar “Kentsel Dönüşüm Danışmanı” unvanı alabilirler mi?

Katılımcıların bu eğitim sonucunda alacakları sertifika ile bir adım öne çıkacakları aşikar. Alacakları sertifika ile Kentsel Dönüşüm Danışmanı unvanına sahip olacaklar. Teklif dosyaları içerisinde bu sertifika ve unvanlarını rahatlıkla kullanabilecekler. 

Eğitiminizin özellikle hitap ettiğini düşündüğünüz bir meslek grubu veya topluluk var mı?

Kentsel Dönüşüm konusunda kendini geliştirmek isteyen herkesin katılabileceği bir programımız var. İnşaat firmalarının temsilcileri, mimarlar, şehir planlamacılar, banka çalışanları, eksper firmaları, emlak ofisleri, site yöneticileri, hukukçular ve kentsel dönüşüm danışmanı olmak isteyen herkes eğitime katılabilir.