Yeditepe Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi

İş Durumu : Emekli (İşitme engeli bulunması sebebiyle erken emekliliği haketmiştir). Çeşitli kurumlara bağlı olarak profesyonel olarak Türk İşaret Dili Eğitimleri vermektedir.
Türkiye’nin öğretme garantisi veren tek işaret dili eğitmeni olup birçok tercüman ve eğitmen yetiştirmiştir.
Engel Durumu : 11 yaşında geçirdiği menenjit hastalığı sonucu işitme kabiliyetinin bir kısmını kaybetti.
 
Mesleki Yeterlilik Belgeleri :
Anadolu Sağırlar Federasyonu Türk İşaret Dili Eğitmenliği Belgesi (05.05.2014)
Türkiye Sağırlar Milli Federasyonu Türk İşaret Dili Öğretici Belgesi (30.04.2009)
 
Ayrıca alt başlıktaki görev aldığı kurumlar sayesinde Türkiye genelindeki her kesimden işitme engelli bireyler ile bir araya gelip İşaret Dili Şiveleri ve farklılıkları üzerine derin araştırmalarda bulunmuş ve kendini en yüksek kapasitede geliştirmiştir.  Türk İşaret Dili yanında Uluslararası İşaret Dilini de çok iyi derecede konuşabilmekte olup yabancı işitme engelli sivil toplum kuruluşları ile bağlantı halindedir.
 
Mesleki Alanda Kendini Geliştirmeye Yönelik Görev Aldığı Sivil Toplum Kuruluşları ve Akademik Çalışmaları :
•             Tüm Dünyada her yıl Eylül ayının 4. Cumartesi günü kutlanan Dünya Sağırlar Günü’nün 2010 yılında Türkiye’de ilk kez yapılmasına öncülük eden kişidir (bknz.google “dünya sağırlar günü”)
•             İşitme Engelliler Milli Federasyonu’nun himayesinde Türkiye’de 2015 yılında yapılan Dünya Sağırlar Kongresi Komite Üyeliği
•             Anadolu Sağırlar Federasyonu Eğitim ve Kültürel İşlerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyeliği, Asbaşkanlık.
•             Anadolu Engelliler Yardımlaşma Derneği İstanbul Şube Başkanlığı (Kurucu ve 1. – 2. Dönem Başkanlığı)
•             Gölcük Engelliler Eğitim Kültür ve Sanat Derneği İstanbul Şube Başkanlığı (Kurucu ve 1. 2. Dönem Başkanlığı)
•             Anadolu Sağırlar Derneği Genel Başkanlığı (9. Dönem Genel Başkanı)
•             Anadolu Sağırlar Derneği  Eğitimden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyeliği
•             Beyazay İşitme Engelliler Derneği Kurucu Üyeliği ve Genel Sekreterliği
•             Türkiye Sağır Spor Klupleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği
•             Ümraniye İşitme Engelliler Derneği ve Spor Klubu Asbaşkanlığı (2014 – Devam Etmiyor)
•             İngiltere Doncaster de bulunan İşitme Engelliler Okulu “Doncaster College for the Deaf” ile ve birkaç farklı kurumla ortaklaşa yaptığı, Ulusal Ajans tarafından desteklenmeye değer görülen “İşitme Engellilerin İki Dilli Mesleki Eğitim Uygulamaları ve Yansımalarının İncelenmesi”  (Proje No: 2012-1-TR1-LEO03-38548’dir) araştırma projesi Türkiye’de bir ilk olmuş olup başarıyla sonlandırılmıştır (2012 Yılında) 
•             İstanbul Şişli ilçesinde bulunan dernek merkezinde 2 yılından buyana üniversitelerin Hemşire, Doktor, Odyolog, İnsan Kaynakları, sosyal vb. bölümlerinde okuyan öğrencilere işaret dili eğitimleri vermektedir.
•             Sabancı Üniversitesinde Türk İşaret Dili Kursu eğitimi vermiştir, ayrıca öğrencileriyle birlikte toplumsal farkındalık projeleri hazırlamıştır (2015-2017 halen devam etmektedir)
•             Başkanı olduğu Dernek ile birlikte Üsküdar Üniversitesi Konuşan Eller Klubuyle işaret dili üzerine bir organizasyon düzenlemişlerdir.
•             Bülent Ecevit Üniversitesi öğrencilerine kurs kapsamında özel işaret dili eğitimi verip  14 Mayıs 2015 tarihinde güzel bir organizasyon yapılmıştır.
•             Artvin ilinde 80 kamu çalışanına Türk İşaret Dili eğitimi vererek, birçok etkinlik düzenleyerek 6 TV Kanalında anahaberlere çıkmış, Artvin’in sesini duyurmuştur (bknz. Google: İşaret Dili Serkan Ural
•             Üsküdar Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi vb. birçok kurum ve kuruluşta Türk İşaret Dili ve İşitme Engelliler üzerine bilgilendirici konuşmalar yapıp konuyla ilgili organizasyonlara dahil olmuştur.
•             Yeditepe üniversitesi tıp öğrencilerine kulüp kapsamında işaret dili eğitimleri verilmiştir.
•             Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’ndeki Yönetici, Hemşire, Danışma bölümünde çalışanlara 3 ay süreli Türk İşaret Dili dersleri verilmiştir.
•             İşkur ile birlikte, işitme engelli gençlerin iş hayatına kazandırılmaları için birçok Mesleki proje hazırlamış ve çok sayıda işitme engellinin iş sahibi olmasını sağlamıştır (matbaacılık, elektrik teknisyenliği, elektrik pano montörlüğü meslek dallarında).
•             Sanatçı Emre Saltık’ın son klibinde işaret dili kullanılmasını sağlamış kendisi de aynı klipte oynamıştır.
•             Birçok ünlü sanatçımıza birebir işaret dili dersleri vermiş, reklam filmi, belgesel, klip vb çalışmalara katılmıştır.

Yaklaşan Eğitimler

The design workshop will focus on the project of public space as an opportunity to redefine the relationship between local communities and tourists, as a tool capable of activating economic processes within unproductive territories or residual areas.
Sem Yeditepe  02/06/2019
Sem Yeditepe  10:00 - 19:00
Ozon Tedavisi Uygulamasını öğretmek ve Sağlık Bakanlığı onaylı uygulama sertifikası vermek.
Sem Yeditepe  01/04/2019
Sem Yeditepe  08:00 - 18:00
Kahvenin ekilmesinden başlayan ve fincana kadar olan tüm hikayesindeki değişkenleri ayrı ayrı inceleyip uzman bir barista olmak için tüm süreci uygulamaları olarak öğreneceğiz.
Sem Yeditepe  20/04/2019
Sem Yeditepe  10:00 - 15:00
İşletme dışında farklı alanlardan lisans derecesine sahip mezun ve mezun adaylarının, sektörde yönetim kadrolarına daha hızlı erişebilmeleri için gerekli işletme nosyonunu sağlamaktır.
Sem Yeditepe  05/04/2019
Sem Yeditepe  10:00 - 17:00
Yunan dili ve kültürünü tanıtmak.
Sem Yeditepe  10/06/2019
Sem Yeditepe  18:30 - 21:30
Temel yelken eğitimi alan katılımcılara ileri seviyede Yelken teknikleri öğretmek. Temel ve ileri yelken eğitimlerini başarı ile tamamlayanlar arasından seçilen Yeditepe Üniversitesi öğrencileri Yeditepe Üniversitesi yelken takımına hazırlanacaktır.
Sem Yeditepe  23/03/2019
Sem Yeditepe  09:00 - 12:00, 12:00 - 15:00, 15:00 - 18:00
Katılımcılara yelken sporunu tanıtmak ve öğretmek. Temel ve ileri yelken eğitimlerini başarı ile tamamlayanlar arasından seçilen Yeditepe Üniversitesi öğrencileri Yeditepe Üniversitesi yelken takımına hazırlanacaktır.
Sem Yeditepe  23/03/2019
Sem Yeditepe  09:00 - 12:00, 12:00 - 15:00, 15:00 - 18:00