HEM DERS HEM EĞLENCE 

Yeditepe Üniversitesi Lise Yaz Okulunda öğrenciler, liseden sonra yönelebilecekleri ve merak ettikleri meslekleri 13 gün sürecek eğitim ve eğlence dolu bir ortamda yaşıtlarıyla beraber öğrenecekler. Öğrenciler, meslek ve konu hakkındaki bilgileri uygulamalı ve interaktif olarak öğrenecekler. Her gün akademik derslerin yanı sıra, Kanada Waterloo Üniversitesi akademisyenleriyle iki saat İngilizce dersi görecekler.

İş gezileri ile birlikte sosyal sorumluluk kapsamında da gezilere katılacak olan öğrenciler, hafta sonu gezileri, kampüste çeşitli spor ve öğrenci kulüpleri organizasyonları ile zengin bir ortamda eğitimlerini sürdürecekler.   

 Yaz okulumuz; 13 günde 72 saatlik yoğun ve sürükleyici bir programdan oluşuyor.

·       52 saat akademik ders, (32 saat mesleki, 20 saat İngilizce)

·       4 saat şirket (iş dünyası) gezisi, 1 sosyal sorumluluk gezisi 

·       12 saat öğrenci kulüpleri görüşmeleri. 

Programımız kapsamında spor turnuvaları, oyunlar, gösteriler, açık hava sinemaları, öğrenci kulüpleri ile tanışma etkinlikleri yer alıyor. 

TARİH: Yaz Okulu 2-14 Temmuz 2017 (13 gün)

KONTENJAN: 50

KİMLER KATILABİLİR:  Programa tüm lise öğrencileri katılabilir.

 

Lise Yaz Okulu 2017 kontenjanımız 50 öğrencidir. Buna ek olarak belirlenmiş kontenjanın en az %10'u kadar öğrenciye (okul birincileri arasından) %100 burs verilecektir.  

Neden Yeditepe Lise Yaz Okulu?

Üniversitemiz, İstanbul Eğitim ve Kültür Vakfı (İSTEK) tarafından 4142 sayılı Yasa ile 1996 yılında kurulmuştur. Yükseköğretim yasası çerçevesinde kamu tüzel kişiliği, mali ve idari özerkliği olan bir vakıf üniversitesidir. Türkiye’de bir çok alanda öncü, seçkin, akademik ve yönetim kadroları ile Atatürkçü düşüncelerin ışığında çağdaş, araştırmacı, yenilikçi, iş dünyasının ihtiyaç duyduğu tüm nitelik ve donanıma sahip, teknolojiye hakim, dünya kültürünü tanıyan, öz benliğini güçlendirmiş gençler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Çağdaş akademik program ve uygulamalarıyla bilgi çağına dönük eğitim yapmaktadır.

Yeditepe Üniversitesi akademik faaliyetlerini Diş Hekimliği, Eczacılık, Eğitim, Fen-Edebiyat, Güzel Sanatlar, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler, İletişim, Mühendislik, Mimarlık, Sağlık Bilimleri, Ticari Bilimler ve Tıp olmak üzere 13 fakültede, 1 Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulunda 61 lisans, 73, yüksek lisans, 32 doktora programıyla yürütmektedir. Yüksek lisans düzeyinde Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Biyoteknoloji, Eğitim Bilimleri,  Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanında eğitim vermektedir.

Üniversitemizin ana yerleşimi “26 Ağustos Yerleşimi” adını taşımaktadır. Diş Hekimliği Fakültesi dışındaki tüm lisans ve yüksek lisans eğitimi 26 Ağustos Yerleşimi’nde yapılmaktadır. Diş Hekimliği Fakültesi ve Diş Hastanesi Göztepe Bağdat Caddesi üzerinde bulunan binasında eğitim ve hizmet vermektedir. Tıp Fakültesi Hastanesi ise Bostancı E-5 Karayolunun üzerinde 2005-2006 akademik yılından bu yana hizmetlerini sürdürmektedir. Göz Hastalıkları Araştırma ve Uygulama Merkezi ise Balmumcu’da yer almaktadır.

Üniversitemizin öğrenim dili İngilizcedir. İki lisans programımızda Almanca ve Fransızca dillerinde de eğitim verilmektedir. Ayrıca öğrencilere; Almanca, Fransızca, İspanyolca, Rusça, Çince ve Arapça gibi geniş bir yabancı dil seçeneği sunulmaktadır.

Yeditepe Üniversitesi’ni diğer üniversitelerden farklı ve daha tercih edilir kılan en önemli özelliği; 23 bin 311 öğrenciye gerçek anlamda global standartlarda akademik kalite ve kampus olanakları sunmasıdır.

Yurtdışında 750 üniversite ile işbirliği

Üniversitemiz, Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) Kurumsal Değerlendirme Programından ülkemizde ilk geçen vakıf üniversitesi olma özelliğini taşımaktadır. Yeditepe Üniversitesi, Avrupa, Amerika, Rusya ve Uzakdoğu başta olmak üzere dünyanın önde gelen 750 üniversitesi ile işbirliği yapan, Türkiye’de yükseköğretime öncülük eden bir yükseköğretim kurumudur.

Yeditepe Üniversitesi, öğrencilerine Texas Tech, Rochester Institute of Tecnology, University of IIIinois, Loyola, University of North Carolina Wilmington, FH Kiel Uygulamalı Bilimler Ünüversitesi gibi dünyanın önde gelen üniversitelerinde yüksek lisansta çift diploma, çift anadal ve yan dal yapma olanağı sunmaktadır. Halen Yeditepe Üniversitesi’nde 493 çift anadal, 354 yan dal öğrencisi bulunmaktadır. Ayrıca 227 yabancı öğrenci ve benzer sayıda kontenjanla ABD, Kadana, Avrupa (Erasmus– Exchange) Rusya ve Uzak Doğu üniversitelerinde öğrencilerimize  öğrenim görme olanağı sunulmaktadır.

Tüm fakültelerimizde eğitim, ülkemizin en önde gelen öğretim üyelerince sürdürülmektedir. Fakültelerimiz, Türk eğitim sisteminde öğrencilerimizin de yetenekleri sayesinde ön sıralarda yer almaktadır.

Yeditepe Üniversitesi; öğrencilerin eğitim, kültür, sanat, spor ve tüm ihtiyaçlarına cevap verecek donanımda inşa edilmiş “26 Ağustos Yerleşiminde” öğretim yapmaktadır. 26 Ağustos Yerleşimi; İstanbul’un Anadolu Yakası’nda Kayışdağı’nın eteklerinde kendine özgü mimarisi ile 125 bin metrekarelik bir alanda, 223 bin metrekarelik kapalı alana yerleşmiştir. Selçuklu Mimarisinden esinlenerek inşa edilen 26 Ağustos Yerleşimi’nde eğitim binaları ve sosyal tesislerin yanı sıra bu binaları çevreleyen toplam 4.250 öğrenci kapasiteli iki ayrı öğrenci oteli bulunmaktadır. Binaların içine, yüksekliği 22 metreye ulaşan büyük kapılardan girilmekte; bol ışıklı avluları ile tipik Selçuklu Mimarisinden günümüze aktarılan modern mimari özelliklerini taşımaktadır. Binaların dış yüzü, Anadolu’dan getirtilen doğal taşlarla kaplıdır.

Yeditepe Üniversitesi Avrupa, Amerika, Kanada, Uzakdoğu başta olmak üzere dünyanın önde gelen üniversiteleri ile işbirliği yürütmektedir. Yeditepe Üniversitesi ile ABD, Kanada, Çin ve Rusya’da bulunan üniversiteler arasında Öğrenci Değişim Protokolleri ve Memorandum of Understanding anlaşmaları imzalanmıştır. Bu anlaşmalara ek olarak da LLP-Long Life Learning Erasmus programı çerçevesinde Avrupa’daki 726 üniversite ile ikili anlaşmalar imzalanmıştır. Geniş işbirliği ağı sayesinde farklı fakültelerden ve bölümlerden öğrenciler ve öğretim üyeleri yurtdışına giderek eğitim alabilmektedirler. Vakıf üniversiteleri içinde Erasmus ve Exchange ile en fazla yabancı öğrenci değişimi yapan üniversite özelliğimizle de bayrağı elimizde tutmaktayız.

Öğrenci değişim programlarında önemli bir başka konu da kurumlar arasında kredilerin sorunsuz transfer edilmesidir. Avrupa Kredi Transfer Sistem-ECTS Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa’da ve diğer ülkelerde öğrencilerin hareketliliğini kolaylaştırmak ve destek olmak amacı ile geliştirilmiştir. Bu sistem öğrenim başarılarının karşılaştırılması ve ölçülmesine, bir eğitim kurumundan diğerine transfer edilmesine olanak sağlar. Avrupa topluluğu eğitim kalitesini artırmak için üniversitelerarası işbirliğini teşvik etmektedir.

Araştırma Altyapımız

Bilimsel bilgi ve deneyimin, teknoloji ve ekonomik değere dönüşümünü sağlamak amacıyla Üniversite Sanayi işbirliğini geliştirmek ve sürdürülebilir kılmak; bölge sanayisini, gücünü bilim ve teknolojiden alan, yenilikçi, öğrenen, yerel ve global düşünebilen bir yapıya dönüştürmek amacıyla Teknoloji Transfer Ofisi kurulmuştur.

Üniversitemizde 2006 yılından bu yana 136 TÜBİTAK, 18 Avrupa Birliği ve diğer uluslararası kurumlar, 14 Bilim ve Sanayi Bakanlığı - San-Tez destekli proje üretilmiştir. 47 TÜBİTAK, 4 Avrupa Birliği, 3 Bilim ve Sanayi Bakanlığı ve 20 diğer kurumlar olmak üzere 76 tane aktif proje yürütülmektedir. Üniversitemiz bünyesindeki doktora programlarıyla özel sektör ve sanayi işbirliği içerisinde tez çalışmaları sürdürülürken, projelerin ve işbirliklerinin sonucu 17 adet ulusal, 4 adet uluslararası patent belgesi alınmıştır. Alınan patentlerin ticarileştirilme çalışmaları başlamış; üretim safhasına geçilmiştir. Halen başvuru aşamasında olan 60’ı aşkın patent başvurumuz vardır. Üniversitemiz araştırma çıktılarını ticarileştirmek, akademisyen ve öğrencilerimizin şirket kurmaları için teşvik etmek amacıyla Teknopark ve TEKMER araçlarını kurmaya karar vermiş olup; kısa zamanda hayata geçirilecektir.

Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü AR- GE laboratuvarları çerçevesinde arazi ve tarım ıslahına yönelik ürünler, antimikrobiyal ve antiviral özellik taşıyan hijyenik ürünler ile kozmetik ve yara iyileştirici ilaç formülasyonlarının geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Üretime geçilmiş ve piyasaya sürülme aşamasında ürünlerimizden bazıları: Biyolojik Gübre, Topraklarda Mineral Eksikliğini Gideren Ürün,  Tohum dezenfektanı, Antiseptik jel, Yara iyileşmesini hızlandırıcı anti-mikrobiyal bir formülasyon vb.

Yeditepe Üniversitesi Kozmetik Araştırma ve Üretim Birimi, kişisel bakım kozmetik ürünleri ve temizlik kimyasalları (Krem, Şampuan, Masaj Yağları, vb. temizlik ürünleri) üretimi konularında Ar- Ge faaliyetleri yürütmekte ve markalaşarak piyasa ticari ürünler sunmaktadır.

Üniversitemizde tüm öğrencilerine açık seçmeli ders olarak verilen Girişimcilik dersi; KOSGEB’in Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi müfredatı ile uyumlu (akredite) hale getirilmiştir. Bu dersi alan ve başarıyla bitiren öğrencilerimizin iş planlarına istinaden KOSGEB tarafından verilen Yeni Girişimci Desteğinden faydalanma hakkı elde etmeleri sağlanmıştır.

Öğrenci ve akademisyenlerimiz için, “Girişimcilik Kuluçka Merkezi” projesi planlanmıştır. SAP Türkiye E-Student Academy İşbirliği yapılmıştır.  Gelecek Merkezimiz, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın katkılarıyla kurulmuş; Türkiye’nin ilk “Gelecek Merkezini” olma özelliğini taşımaktadır. Gelecek Merkezi, kişilerin ve/veya organizasyonların (kamu, özel sektör, STK) normal, rutin düşünme ve hareket pratiklerinin dışarısına çıkarak yenilikçi fikir ve uygulama geliştirmelerine olanak sağlayan özel olarak tasarlanmış mekandır. Avrupa’da var olan gelecek merkezleri, 6. Çerçeve Programı kapsamındaki programlardan bir tanesi olan Specific Support Action kapsamında OpenFutures projesi ile incelenmiş; elde edilen sonuçların kullanılması ve yaygınlaştırılması ile Avrupa’da 40’ın üzerinde Gelecek Merkezi kurulmuştur. Bu merkezlerin temel fonksiyonu yaratıcı kişiler ve/veya organizasyonların kendi içlerinde ve/veya diğer sektörlerle işbirliği yapmasını kolaylaştırarak/sağlayarak; ilgili tarafların aşağıda belirtilen alanlarda gelişmesine katkı sağlamaktadır:

Ar-Ge ve Analiz Merkez Laboratuvarımız, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı onaylı; Toprak-Toprak Düzenleyiciler, Bitki ve Su Analizleri, Kozmetik Analizleri, Ar&Ge Analizleri ile son teknoloji cihaz ve ekipman donanımına sahip olup endüstriye hizmet vermektedir.

 

Lise Yaz Okulu Katılım Bedeli

         Kız ve erkek öğrenci otellerinde yatılı lise yaz okulu bedeli KDV dahil 3900 TL 

         Gündüzlü Lise Yaz Okulu bedeli KDV dahil 3200 TL  Servis Bedeli (güzergaha göre belirlenir.)

İstek Vakfı Liseleri Öğrencilerine;

         Yatılı Lise Yaz Okulu bedeli: 3200 TL KDV dahil

         Gündüzlü Lise Yaz Okulu bedeli 2500 TL KDV dahil + servis bedeli (Güzergaha göre belirlenir.)

  Yaz Okulu Eğitim Programına dahil hizmetler;

         Eğitim Programı (4 adet 6’şar saatlik interaktif mesleki ders + interaktif ingilizce),

         Programda belirtilen ders dışı aktiviteler,

         Geziler,

         Spor imkanları,

          Sosyal Tesisler Kafeteryamızda kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri,

her öğrenci için acil durum sigortası dahildir.

 

Ön kayıt ücreti 500 TL olup, kesin kayıt 8 Haziran 2017 tarihinde kapanacaktır. Ödemelerin bu tarihten önce tamamlanması gerekmektedir. Kesin kayıtlar 50 kişilik kontenjan dolduğunda bu tarihinden önce kapanabilecektir. Bu tarihinden sonraki iptal talebinde kesin kayıt ücret iadesi yapılmayacaktır.  Ön kayıt ücreti hiçbir şartta geri ödenmez.

Ön kayıt ücreti;  (8 Haziran 2017ye kadar)

Yeditepe Üniversitesi Döner Sermaye İşletmesi, Garanti Bankası Sahrayıcedid Şubesi TR92 0006 2000 2770 0006 2992 85 YTL hesabına Kod: Öğrenci İsmi, Referans: sem-lyo.027 açıklamalarıyla yatırılacaktır.

Kesin kayıt için kredi kartlarına 9 taksit yapılabilecektir.

Ön kayıt yaptıran adaylara Yeditepe Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezinden e-posta ile ön kayıdın alındığına ilişkin bir bilgilendirme ulaştırılacaktır.

Ön kayıt esnasında istenen belgeler: Sanal ortamda taranarak iletilmesi yeterlidir.

1.      Fotograflı Başvuru Formu,

2.      Nüfus Cüzdanı kopyası,

3.      500 TL ön kayıt bedelinin ödendiğini gösterir dekont .

e-posta adresi:liseyazokulu@yeditepe.edu.tr

Geri bilgilendirme e-postasını alan ön kayıt yaptırmış adayların, seçtikleri 4 dersin+ (sınıfın dolması halinde 2 yedek ders kodunu), eposta ile liseyazokulu@yeditepe.edu.tr adresine “konu” kısmına ders seçimi yazarak iletmeleri gerekmektedir. Sınıf kapasiteleri dolduğunda öğrenciler verdikleri telefonlardan sadece bir kez aranarak görüşülüp başka derslere kaydırılacaktır. Bir gün içinde 3 kez aranıp ulaşılamayan adaylar için yaz okuluna geldikleri gün hangi derslere girecekleri belli olacaktır ve itiraz edilemeyecektir.

Kesin kayıt esnasında elden getirilecek veya kurye ile iletişim adresimize ulaştırılacak belgeler: (ön kayıttan 5 gün sonra)

1.      Ön kayıttaki belgeler,

2.      Velinin imzaladığı muvafakatname,

3.      Lise yıllarına ilişkin transkript (veya mezun ise mezuniyet belgesi),

4.     Referans (öğretmen tavsiye) mektubu), Öğretmen tavsiye mektubunda, öğretmenin adı soyadı, tel ve e-posta bilgileri ve şu andaki görevi olmalıdır. 7-8 cümlelik bir yazı yeterli olacaktır.

5.      Varsa İngilizce seviyesini gösterir belge.

İngilizce seviye belgesi olan-olmayan tüm öğrencilerimiz Yeditepe Üniversitesinde ücretsiz seviye tespit sınavına tabii tutulacaktır. İngilizce sınıfları seviyeye göre belirlenecek olup İngilizce seviyesi için ulusal veya uluslararası bir belge ibraz edebilecek olan öğrenciden belge istenecektir.

6.      Spor tesislerini kullanacaklar için tam teşekküllü bir hastahaneden ve/veya spor hekiminden “spor yapmasında sakınca yoktur” raporu getirilmesi gerekmektedir. Havuz kullanacaklar için Hepatit B, C, tam idrar tahlili raporlarının getirilmesi gerekmektedir.

Not: Yeditepe Üniversitesi Lise Yaz Okulu Programında ders, eğitmen, program akışı ve etkinlikler konusunda değişiklik yapma hakkını saklı tutar. 

DERSLER

Yaz Okuluna katılacak öğrenciler seçecekleri 4 akademik konu/meslek dersi için 10 gün boyunca ayrı programlara katılacaklardır. Sosyal Bilimler veya Fen Bilimleri ağırlıklı 4 ders seçebilecekleri gibi karışık seçim de yapabileceklerdir. Her ders işlenirken, sözkonusu meslek ile ilgili genel tanıtım yapılacak, sonrasında öğrencinin aktif katılımıyla temel mesleki derslerin uygulamalı işlenmesi üzerine yürütülecektir. Eğitim dili Türkçe olup, meslek dersleri, günde bir defa yarım gün sabahları işlenecek. Lise Yaz Okulu’nu tamamlayan her öğrenci 4 meslek hakkında önemli bilgiler edinmiş olacaktır.

Program öğleden sonraları Waterloo Üniversitesi akademisyenlerince oyun içerikli ingilizce dersleriyle ve seçilmiş konularda yapılacacak  sohbetlerle destekleneceklerdir.

Lise Yaz Okulu bitiminde de yüzde 80 devam sağlayan öğrencilere Katılım Belgesi verilecektir.

Ön kayıt yaptıran öğrenci, üniversitemizden gelecek e-posta mesajını alır almaz ders seçimine hemen başlayabilecektir. Ders kontenjanları sınırlıdır. 3 kişi ve daha az başvuru alan dersler açılmaz.

Program Çizelgesi'ni görmek için tıklayınız.

Dersler'i görmek için tıklayınız.

Kontenjanı dolan dersler için ek sınıflar açılacak olup kontenjanı ek sınıflara rağmen dolan dersler sözkonusu olduğunda okulun öğrenciyi farklı derslere kaydırma hakkı saklıdır.

 

Yeditepe Üniversitesi 26 Ağustos Yerleşimi’nde yaşam, 24 saat sürmektedir.

·  Yaz okulumuz yatılı olup, öğrenciler 2 kişilik odalarda güvenli, temiz bir ortamda konaklayacaklardır.

·  Kampüste revir, doktor, hemşire ve ambulans bulunmaktadır.

·  Öğrencilere, 12 günlük Lise Yaz Okulu süresince Acil Yardım Sigortası sigortası yaptırılacak. Gerektiğinde yardım için İstek Servis Eğitim Ticaret AŞ. Sigorta Departmanından 0216 578 07 02’den Hüseyin Kapıyoldaş ile iletişim kurulabilecektir.

·  Kampüste alkol kullanımı yasaktır.

·  Öğrenciler küçük ihtiyaçları için Üniversitede bulunan kantin ve çarşı içindeki marketi kullanabilecektir.

·  Yaz Okuluna katılacak öğrencilerimize akademisyen, spor koçları ve öğrencilerden oluşan bir ekip eşlik edecektir.  

Ailelerden  “muvafakatname” alınacaktır.

  •  

 

Ön kayıt son başvuru tarihi: 1 Haziran 2017, Ön kayıt yaptıran öğrenci, 5 gün içinde evraklarını hazırlar ve kalan ödemeyi yapar. Üniversitemizden gelecek e-posta mesajını alır almaz ders seçimine hemen başlayabilecektir. Ders kontenjanları sınırlıdır.

Son Başvuru ve Kesin Kayıt Tarihi 8 Haziran  2017

Lise Yaz Okulu Tarihi: 2-14 Temmuz 2017, yatılı öğrenciler için Kampüse giriş 2 Temmuz 2017 Pazar 12:00 den itibaren başlar.  

 

 

Kimlik, dönüş için ev anahtarı, cep harçlığı,

Başvuru evrakları ve bir fotoğraf, (eksik kalmışsa, orjinali teslim edilmemişse),

Havuz kullanacaklar için tam idrar tahlili, Hepatit B ve C Tahlili sonuç kağıtları, bone, havlu, terlik, mayo, gözlük, şampuan, dolap için asma kilit.

Tenis oynayacaklar için tenis raketi ve topu,

Varsa devamlı kullanılan ilaçlar,

12 gün için iç-dış kıyafet, serin geceler için kalın giysiler, şapka, gözlük, ayakkabı,

Tarak, fırça, diş fırçası, parfüm, şampuan vb kişisel bakim malzemeleri, telefon şarj cihazı vs.

 

Yeditepe Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi, Yeditepe Üniversitesi 26 Ağustos Yerleşimi - Ticari Bilimler Fakültesi Binası Kayışdağı,Ataşehir/İSTANBUL

Deniz Çalışal

Telefon: 0216 578 07 09-0216 578 07 12

Fax: 0216 578 1651
 ve üniversiteye ulaşım esnasındaki acil durumlar için yeditepesemsibel@gmail.com

 

 

 

Fotoğraf Galerisi

Kampüste Yaşam

Geçtiğimiz Yıl Neler Oldu ?