Senaryo Yazarlığı

Resim
Eğitim Tarihi
-
Eğitim Süresi
8 Hafta
Eğitim Günleri
Cumartesi
Eğitim Saatleri
09:30 ~ 12:30
Eğitim Yeri
Online Eğitim
Eğitim Ücreti (TL)
2000
Eğitimin Amacı

Senaryo yazarlığı hakkında temelden başlayıp ileri seviye senaryo yazarlığı, hikaye anlatım paradigmaları hakkında bilgi vermek. Bir hikayesi olan herkesin hikayesini, baştan sonra senaryo haline getirebilmesini sağlamak amaçlanmaktadır.

Kimler Katılabilir

Film ve dizi sektörüne ilgi duyan, senaryo yazarlığı ve hikaye anlatım tekniklerine dair bilgilenmek isteyen, dizi, film senaryosu, roman ya da öykü yazmak isteyen, fikrini profesyonel anlamda senaryoya dönüştürmek isteyen tüm yaş grubu, kursa katılımcı olabilir.

Son Başvuru Tarihi

 

1. Hafta 

Senaryo nedir? Senaryo yazımının temelleri; “Three Act Structure”. Üç Aşamalı Yapı. Hikaye nerede başlar, nerde yükselir, nerede biter. Karakter ve olay örgüsü, nerede nasıl gelişir?

2. Hafta 

Geliştirilmiş Three Act Structure. Çatışma faktörleri. Hikaye için Katalist / Hızlandırıcı faktörler nasıl bulunur? Temel dramatik soruyu / konuyu yükseltmek. Hikayenin hareket ve dönüşüm noktaları nelerdir? Temel drama yükseltici teknikler.

3. Hafta 

Senaryo yazımının beş temel elementi. “Plot / Dönüşüm” geliştirme yolları. Plot’ların hikayedeki unsuru nedir? Hikayede Plot 1 ve Plot 2 tanımı. Hikaye nerede ve nasıl dönüşür? “Subplot” nedir?  Başarılı Senaryo YazımıTekniklerinde; Bakış Açısı (POV) nedir? POV sahnelerin izlenmesi, filme katkısının analizi.

4. Hafta 

Janr / Tür / Biçim nedir? Örnek filmler nelerdir? Senaryo yazımında temel drama Türleri ve sonuçlanma biçimleri.  Her “Tür” genel olarak, nasıl başlar ve nasıl biter? Janr yapısında örnek filmlerin izlenmesi ve sonuçlanma biçiminin analizi.

5. Hafta 

Drama yapısında karakter ve anti karakter oluşturma. Dramada yan karakter oluşturma. Etkili karakterlerin, yan karakterlerin geliştirilmesi. Karakterlere eylem, hareket, amaç ve duygu kazandırma. Karakterin oluşumunu iyileştiren unsurlar. Karakterin temel elementleri. Karakterin görsel dinamikleri. Bu konularda örnek filmlerin izlenmesi ve analizi.

6. Hafta 

Senaryo Yazımında “Altın Paradigma”. Hikaye çarkının temelleri. Bu çark nasıl döner? Senaryo yazımının ve hikaye aktarmanın sırları. Senaryoda; hikaye anlatıcısı ve yönetmen, izleyiciye ne söylemeli, ne göstermeli? Bu sırlar filmin hangi aşamasında çözülmeli?

7. Hafta 

Senaryo yazımında Monomit kuramı. Monomit kuramının açılımı. 12 sihirli yol. Ana Karakteri amacına nasıl ulaştırmalıyız? Bu yolda karaktere neler hizmet eder? Hikayenin akış teknikleri. Mitolojiden bu yana vazgeçilmeyen karakterler ve hikaye anlatım tekniği.

8. Hafta 

Senaryo yazmında Outline / Synopsis ve Treatmant nedir, nasıl yazılır? Örnek Outline, Synopsis veTreatment okumaları ve analizleri. Bir fikir, hikaye, senaryo yazım aşaması başında bu formatlara nasıl dönüştürülür? Senaryoda İkinci dosya yazımı. Senaryoyu cilalamak. Senaryoyu/hikayeyi okuyucu, yapımcı ve izleyici için daha da cazip hale getirmenin sırları.

 

Resim