Hakan Türkkuşu

Hakan türkkuşu

Hakan Türkkuşu, 11 Nisan 1964 yılında Eskişehir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu.

Profesyonel yaşamına gazeteci olarak başladı, dış haberler alanında uzmanlaştı, seçkin yayın kuruluşlarında çalıştı, yazmayı bugün de sürdürüyor. Çevirmen olarak 200 kadar eseri Türkçe’ye kazandırdı. Yazdığı kitaplar arasında Semboller | Simgeler | Kavramlar ile Semavî dinlerin izinde Kutsal Topraklar: Kudüs bulunuyor.

Etkinlik yönetimi konusundaki çalışmalarına Türkiye’de başladı, yurt dışında sürdürdü. Profesyonel yaşamında farklı sektörlerden sayısı bini aşan marka adına etkinlik yönetiminden medya ilişkilerine uzanan geniş bir yelpazede, toplam 13 binden fazla çalışmada görev aldı. Bunlar arasında yer alan Türkiye’deki ilk stadyum konseri (Byran Adams, 1992), Türkiye’de A’dan Z’ye tasarlanan ilk road-show (Jean Karavan), 10 yıl emek verdiği “en büyük serüven” Camel Trophy elemelerine Türkiye’nin 2 kez ev sahipliği yapan tek ülke olması, Kazakistan’ın ilk raft milli takımı (Camel White Water Challenge, 1996) seçmeleri, Türkiye’de ilk kez düzenlenen açık deniz sürat teknesi yarışı Class 1, NYSE – New York Borsası’nda işlem gören ilk Türk şirketi olan Turkcell adına Wall Street sokak etkinlikleri, Türkiye’de ilk Formula 1 naklen yayınları (Cine5 ancorman, 1996) ile ilk ev sahipliği (İstanbul Park, 2005), Türkiye ile Yunanistan arasında ilk Uluslararası Deniz Maratonu (2005), Türkiye’nin 2004 yılında ev sahipliği yaptığı ilk ve tek Eurovision Şarkı Yarışması, GP2’de yarışan ilk Türk pilotu (Jason Tahincioğlu) için e-PR, dünyanın en önemli müzik festivali olan Woodstock (New York, 1999) ve Türkiye’nin en büyük müzik festivali ve gençlik etkinliği kabul edilen Rock’n Coke (Hezarfen, 2003) gibi sayısız ilk’e imza attı. İstanbul Festival Vadisi projesi ile Türkiye’nin en büyük (240 dönüm) açık hava etkinlik alanını kurdu, 70-75 bin kişinin katıldığı Barışa Rock festivaline ev sahipliği yaptı. Boston’da (2013) Ted Cutlar ile 30 gün süren ve 200+ performansın sergilendiği ve 800 bin üzeri müzik ve sanat severin izlediği Outside the Box kent festivali ve açılış gösterisi Welcome to Earth için çalıştı.

Bu konudaki 40 yıla ulaşan profesyonel yaşamında edindiği deneyim ve birikimleri üniversitelerde ders haline getirdi. Türkiye’de ilk Etkinlik Yönetimi derslerini verdi, vermeye de devam ediyor. Bu konuda 20’den fazla üniversitede konuk konuşmacı ve konuk eğitimci oldu. 5N1K ile Etkinlik Yönetimi | Event Management via 5W1H kitabı üniversitelerde ders kitabı kabul ediliyor.

Etkinlik konusunda farkındalık yaratan yazıları EventNews.online sitesinde düzenli olarak yayınlanıyor.

 

turkkusu.com