IBDP Öğretmenlik Sertifikası

IBDP
Eğitim Tarihi
-
Eğitim Süresi
14 Hafta / Haftalık 12 Saat
Eğitim Günleri
Hafta içi
Eğitim Yeri
Online Eğitim
Eğitim Ücreti (TL)
11400
Eğitimin Amacı

Global Öğretmenlik Sertifika Programı (GTCP) Uluslararası Bakalorya (IB) tarafından tanınan bir sertifika programıdır. Program, eğitim ve öğretimde IB sertifikası gereklilikleri doğrultusunda tasarlanmıştır ve bu da katılımcıların IB Diploma Programında ders vermek için gerekli bilgi ve yetkinlikleri edinmelerini sağlamayı hedeflemektedir. Sertifika sahipleri, IB tarafından verilen bu sertifika ile IB’nin program yetkilendirmesi ve değerlendirmesi ile ilgili mesleki gelişim gerekliliklerini yerine getirmiş olacaklardır. Türkiye'de ilk ve tek olarak "Sertifika Programı" şeklinde verilen IB Diploma Öğretmenliği programını sizlere sunuyoruz. Dünyada çok az üniversiteye tanınan bu yetkinliğe sahip Yeditepe Üniversitesi kalitesi farkıyla kendini geliştirmek isteyen tüm katılımcılarımızı bekliyoruz.

Kimler Katılabilir

Kimler Katılabilir

Üniversitelerin Eğitim Fakültelerinin Türkçe, İngilizce, Matematik, İşletme, İşletme ve Yönetim, Biyoloji alanlarında öğretmenlik eğitimi almış, ilgili formasyon eğitimini tamamlamış ve öğretmenlik tecrübesi olan ya da öğretmenliğe yeni adım atacak ve Türkiye’de ya da yurtdışında International Baccalaureate (IB) Dünya Okullarında çalışmayı hedefleyen öğretmenler başvurabilir.

 • Minimum CGPA 2.5.
 • İngilizce yeterlilik sınavı belgesi:

TOEFL (IBT) 66, YDS 70, YÖKDİL 75, ya da Yeditepe Üniversitesi Dil Yeterlilik Sınavı 70

*TOEFL (IBT) 66, YDS/YÖKDİL 60 ya da Yeditepe Üniversitesi Dil Yeterlilik Sınavı 60 (Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri için geçerlidir.)

**CELTA/DELTA vb sertifikalar öğretmenlik eğitimi veya pedagojik formasyon şartlarını karşılamadığı için program başvurusunda kabul edilmemektedir. Eğer sorularınız olursa lütfen yeditepesem@yeditepe.edu.tr adresine yazarak bizimle paylaşınız.

Başvuru Süreci

Başvurunuzun kabul edilebilmesi için tüm dokümanların eksiksiz olarak yeditepesem@yeditepe.edu.tr adresine elektronik olarak iletilmesi gerekmektedir.

 • Minimum 2.5 CGPA’i gösteren resmi diploma ve/veya öğretmenlik formasyon belgesi
 • CV (İngilizce hazırlanmış olmalı)
 • Mevcut ya da önceki yöneticiniz tarafından yazılmış olan 2 adet referans mektubu (İngilizce hazırlanmış olmalı)
  • Referans mektupları profesyonel bir dille yazılarak adayın yetkinliklerini ve öğretmenlik deneyimini öne çıkarmayı hedeflemelidir.
  • Word belgesinde hazırlandıktan sonra referansı yazan kişi tarafından imzalanıp taratılarak yeditepesem@yeditepe.edu.tr adresine referansı yazan kişi tarafından bizzat email yoluyla ulaştırılmalıdır. (Tüm başvuru sürecimiz elektronik olacağı için elden referans mektubu kabul edilmeyecektir.)
 • Niyet mektubu (350 kelime)
  • İngilizce olarak Word dokümanında hazırlanmalı ve diğer başvuru evraklarıyla birlikte email yoluyla ulaştırılmalıdır. (Türkçe yazılmış olan mektuplar değerlendirmeye alınmayacaktır.)
  • Adayın öğretmenlik deneyimi, eğitim felsefesi, IB programları hakkındaki bilgi ve deneyimleri ve 14 hafta süreyle programa ayırabileceği süre hakkında bilgilendirici olmalıdır.
 • İngilizce yeterlilik sınav belgesi
  • Diğer başvuru evraklarıyla beraber resmi doküman olarak email yoluyla ulaştırılmalıdır.
  • Son 2 yıl içerisinde Yeditepe Üniversitesi’nden mezun olmuş olan adayların başvurularında dil yeterlilik belgesi şartı aranmayacaktır.

 

Önemli Tarihler

Son başvuru

26/01/2023

Yeditepe Üniversitesi Dil Yeterlilik Sınavı

9 - 13 Ocak 2023 tarihleri arasında planlanacak ve duyuru 2 hafta öncesinden yapılacaktır.

Online Mülakatlar

17-18 Ocak tarihlerinde online yapılacaktır. Kesin mülakat tarihi ve saati adaylara 15 Ocak’ta duyurulacaktır.

 

 

 

Son Başvuru Tarihi
Kontenjan
Min: 10 Max: 25

Program İçeriği

Katılımcılara, IB'nin misyon ve felsefesi ile birlikte: program hazırlama süreçleri, IB programlarında öğretme ve öğrenme, IB Diploma Programı kapsamındaki derslerde değerlendirme ve mesleki öğrenme hakkında bilgi ve beceri sahibi olacakları 3 temel ders verilmektedir. Bu 3 temel dersin alınması diğer dersler için ön koşul olarak tanımlanmıştır. Katılımcılar ayrıca kendi özel alan öğretimiyle ilgili 2 zorunlu ders alırlar. Bu derslerde söz konusu özel alan öğretimi ve ölçme değerlendirmesiyle ilgili konuları ve programları tartışırlar. Bu derslere ek olarak, katılımcılar kendi ilgi alanlarına göre bir seçmeli ders daha alırlar.

Programın iki önemli özelliği bulunmaktadır. Bunlardan biri, Yeditepe Üniversitesi ile İstek Acıbadem Okulları, İstek Atanur Oğuz Okulları ve IELEV Okulları “IB eğitimi işbirliği” çerçevesinde katılımcılara DP derslerini gözlemleme ve öğretmenlik uygulaması yapma olanakları sağlanmasıdır. Programın diğer önemli özelliği ise katılımcılardan IB okullarında eylem araştırma çalışması yapıp elde ettikleri bulguların yazılı olarak sunmalarının beklenmesidir. IB dünya okullarında zengin ve çeşitli deneyimlere sahip olma olasılığını artırmak için İstanbul'daki tanınmış diğer IB dünya okullarıyla yeni işbirliği anlaşmaları da imzalanacaktır.

 • Uluslararası bağlamda öğretim programları
 • IB öğrenen profili
 • IB öğretim ve öğrenme yaklaşımları
 • IB programlarında öğretim, öğrenim ve değerlendirme süreçleri
 • Mesleki gelişim ve araştırma becerileri (Bitirme tezi kapsamında)
 • IBDP öğretim programı çalışmaları: Türkçe A Edebiyat, İngilizce B, İşletme ve Yönetim, Matematik, Biyoloji
 • IBDP dersleri özelinde öğrenme ve öğretme stratejileri: Türkçe A Edebiyat, İngilizce B, İşletme ve Yönetim, Matematik, Biyoloji
 • IBDP derslerine özgü iç ve dış değerlendirmeler
 • IBDP ders içeriği hazırlama ve sunma
 • IBDP ders planı ve öğrenme etkinlikleri hazırlayıp uygulama
 • İç değerlendirme kriterlerinin incelenmesi ve uygulanması
 • Okulların IB otorizasyon ve değerlendirme süreçlerine hazırlık aşamaları
 • IBDP kapsamındaki çekirdek dersler: Bilgi Kuramı (TOK), Bitirme Tezi (EE), Yaratıcılık-Etkinlik-Hizmet (CAS)

 

2020 Mezunlarımızın Gözünden IBEC Programımız

 

"IBDP küresel öğretmenlik sertifikası sayesinde uluslararası bağlamda öğretim ve kavramsal anlamaya dayalı öğretim konusunda öğretmenlik bilgi ve becerilerimi geliştirme fırsatı yakaladım. Aynı zamanda sorgulama tabanlı öğrenme gibi öğretim yaklaşımları üzerine ufkum genişledi. Daha da iyisi, artık tüm bunları pratiğe dökme şansım var!” (Mezun ’20 – İngilizce Öğretmeni)

 

"IBDP öğretmenliği sertifikası programında yer aldığım için çok mutluyum ve hem öğrencileri hem de kendileri için bir fark yaratmak isteyen tüm öğretmenlere kesinlikle bu programı tavsiye ediyorum. Oldukça motive edici olmasının yanı sıra oldukça meydan okuyucu olan bu program, bana sadece IB’nin felsefesinin özünü anlamama yardım etmekle kalmadı; aynı zamanda gelecekteki kariyerim için de bir ilham kaynağı oldu.” (Mezun ’20 – İngilizce Öğretmeni)

 

Bu eğitim International Baccalaureate iş birliğiyle gerçekleştirilmektedir. Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki adresi ziyaret edebilirsiniz.

http://egitim.yeditepe.edu.tr/en/global-teaching-certificate-program 

*** Programı başarıyla tamamlayan adaylar IB tarafından verilecek olan sertifika için 275 USD sertifika ücretini ödemelilerdir.

 

Tüm sorularınız için Sürekli Eğitim Merkezimiz ile  yeditepesem@yeditepe.edu.tr iletişime geçebilirsiniz.


İletişim: +90 (216) 578 0000 (1712/1709) or yeditepesem@yeditepe.edu.tr